23 marca 2023

Wielkanoc po angielsku: zwyczaje i słówka, które warto znać

Już tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od radosnych świąt wielkanocnych. Czy wiesz, jak Wielkanoc obchodzona jest w Wielkiej Brytanii? Eksperci naszej szkoły językowej w Bytomiu przygotowali najpopularniejsze angielskie słówka związane z tym świętem oraz kilka ciekawostek o tym, jak celebrują je Brytyjczycy. Sprawdź!

Jak obchodzi się Wielkanoc w Wielkiej Brytanii?
Na samym początku warto wspomnieć, że Wielkanoc w Wielkiej Brytanii obchodzona jest inaczej niż w Polsce. Brytyjczycy świętują ją ze zdecydowanie mniejszą zadumą i patetyzmem, co wynika z różnic kulturowych pomiędzy naszymi narodami, ale także odmiennym, dominującym wyznaniem (na Wyspach jest nim anglikanizm). Nie oznacza to jednak, że Wielkanoc w Wielkiej Brytanii jest bagatelizowana!
Brytyjczycy celebrują święta Wielkiej Nocy z radością i luzem. Tutaj Wielkanoc ma zdecydowanie mniej „kościelny” charakter; świętuje się ją głównie w gronie przyjaciół i rodziny. Wizyty z koszyczkiem wielkanocnym w świątyni są w tym kraju znacznie rzadziej spotykane.
W okresie wielkanocnym Brytyjczycy spotykają się z najbliższymi osobami na wystawnych obiadach, na których króluje zwykle roast lamb (pieczona jagnięcina), przygotowują zagadki dla najmłodszych oraz odświętne desery. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim waniliowy easter pudding, simnel cake (ciasto owocowo-marcepanowe) oraz hot cross buns (bułeczki z przyprawami korzennymi).


Życzenia wielkanocne po angielsku
Jak złożyć komuś życzenia wielkanocne po angielsku? To nic trudnego: wystarczy, że użyjesz zwrotu Happy Easter, co oznacza dosłownie: wesołej Wielkanocy. Oczywiście, życzenia możesz modyfikować, decydując się na przykład na have a wonderful Easter
(życzę Ci wspaniałej Wielkanocy) lub have a joyful Easter (życzę Ci radosnej Wielkanocy).
Jeśli natomiast chcesz, by Twoje życzenia miały nieco bardziej podniosły i religijny charakter, w trakcie ich składania możesz powiedzieć bliskiej osobie God Bless You (niech Bóg Cię błogosławi).


Zwyczaje i tradycje – Wielkanoc po angielsku

Wielkanoc to temat, z którym wiąże się cała masa ciekawych, wartych poznania zwrotów. Niektóre z nich mogą wydawać Ci się odrobinę „egzotyczne” – nie wszystkie z brytyjskich wielkanocnych zwyczajów można spotkać w Polsce. Sprawdź najważniejsze wyrazy i zwroty, które ułatwią Ci rozmowy o Wielkanocy w języku angielskim.

 

 • Egg hunt – polowanie na jajka. To tradycja polegająca na ukrywaniu jajek czekoladowych w ogrodzie przed dziećmi. Maluch, który znajdzie najwięcej jajek, może tego dnia zjeść najwięcej słodyczy.
 • Easter egg - pisanka
 • Blown egg – wydmuszka
 • Easter lamb – baranek wielkanocny
 • Chick – kurczak, pisklę
 • Easter basket – koszyk wielkanocny
 • Blessed easter food – święconka
 • Maundy Thursday – Wielki Czwartek
 • Good Friday – Wielki Piątek
 • Holy Saturday - Wielka Sobota
 • Holy Week - Wielki Tydzień
 • Easter Sunday - Niedziela Wielkanocna
 • Palm Sunday – Niedziela Palmowa
 • Lent – Wielki Post

 

Czemu warto poznawać obce zwyczaje świąteczne?
Znajomość zagranicznych tradycji i zwyczajów związanych z popularnymi świętami znacznie ułatwi Ci rozmowy na temat różnic kulturowych, a także lepsze ich lepsze zrozumienie. Przyswajając podstawowe angielskie słówka dotyczące Wielkanocy, z
łatwością porównasz sposoby świętowania obecne w dwóch krajach oraz opowiesz, jak celebruje się święta w Polsce. Pamiętaj, że w naszej szkole językowej w Bytomiu stawiamy na różnorodne słownictwo dotyczące rozmaitych dziedzin życia. Z What If nauczysz się przede wszystkim sprawnie komunikować w obrębie dowolnych tematów – bo przecież o to chodzi w kursie języka angielskiego!


Szkoła językowa Bytom
Cały zespół What If - szkoły językowej w Bytomiu już dziś życzy Ci radosnych świąt Wielkanocnych! Mamy nadzieję, że nasz mały spis słówek okaże się dla Ciebie przydatny.
Pamiętaj, że już lada chwila rusza nabór do nowych grup w naszej szkole – wiosna to idealny czas na nowe wyzwania i podjęcie nauki języka obcego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042