10 marca 2022

Od kiedy uczyć dziecko języka obcego?

Znajomość języków obcych jest ogromnym atutem. Często może stanowić klucz do kariery, dobrych zarobków, a także stwarza możliwości podróżowania. W związku z tym spora część rodziców nie zastanawia się, czy uczyć swoje dziecko języka obcego, bo odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale od kiedy zacząć to robić?

 

Zalety nauki języka we wczesnych latach

Wskazuje się na wiele plusów płynących z wczesnej nauki języków obcych. Poniżej przedstawiliśmy niektóre z nich.

 

1. Wykorzystanie naturalnej chłonności umysłu

Umysł dziecka charakteryzuje się dużymi umiejętnościami przyswajania nowej wiedzy. Młodsze osoby cechuje większa łatwość powtarzania ze słuchu i rozumienia sensu poszczególnych zdań, wynikającego z kontekstu. Ucząc się maluchy wykorzystują obie półkule mózgowe – prawą, która odpowiada za zachowania intuicyjne i spontaniczne, a także naukę języków oraz lewą, mającą kontrolę nad czynnościami analitycznymi i intelektualnymi.

 

2. Pozytywne skojarzenia

Zazwyczaj małe dzieci poznają język poprzez zabawę, bez stresu. Dzięki temu nauka kojarzy im się z czymś pozytywnym i nie czują się one zniechęcone ocenami z klasówek czy koniecznością zrealizowania założonego z góry programu.

 

3. Perfekcyjna wymowa

Zanim człowiek ukończy trzeci rok życia, słyszy i rozróżnia dźwięki charakterystyczne dla poszczególnych języków. Z upływem czasu ta umiejętność niestety zanika, więc nauka prawidłowej wymowy wymaga większego wysiłku. Kształcenie w tym zakresie od najmłodszych lat pozwala uniknąć takich problemów w przyszłości.

 

4. Brak blokady językowej

Wiele osób dorosłych w trakcie nauki nowego języka ma problemy z tzw. blokadą językową, a największe kłopoty sprawia im mówienie. Może to wynikać z chęci osiągnięcia perfekcji, bądź obawy przed oceną ze strony innych ludzi. Dzieci uczące się języka obcego od najmłodszych lat nie mają takich trudności, gdyż jest to dla nich czynność naturalna.

 

5. Łatwość przyswajania kolejnych języków

Najtrudniejsza jest nauka pierwszego języka obcego, a z każdym kolejnym jest coraz łatwiej. Jeśli dziecko zacznie kształcenie jeszcze zanim pójdzie do szkoły, może mu to zapewnić lepszy start w dalszej edukacji.

 

Kiedy najlepiej zacząć naukę?

Teoretycznie już będąc w ciąży można oswajać dziecko z językiem obcym, gdyż od piątego miesiąca prenatalnego maluchy rozpoznają głosy rodziców. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie czytanie książek lub słuchanie piosenek obcojęzycznych.

Przez pierwszy rok życia dzieci chłoną wszystkie informacje docierające do nich z otoczenia. Choć same nie potrafią wtedy jeszcze mówić, można wykorzystać ten czas zwracając się do nich nie tylko w języku ojczystym.

Samodzielną naukę mogą już zacząć mając dwa lub trzy lata. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie dziecko zaczęło przyswajać pierwsze zwroty i wyrażenia. W tym czasie z łatwością będzie opanowywać także wszelkie struktury gramatyczne i system fonetyczny. Najkorzystniejszy okres przypada na pierwsze siedem lat życia. W tym czasie organy ludzkie są bardziej plastyczne i łatwiej przyswajają akcent oraz intonację.

Istnieją pewne zasady, których warto przestrzegać gdy dziecko rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym.

  • Nawet jeśli rodzice planują, aby dziecko rozpoczęło naukę języka w wieku późno przedszkolnym, warto od samego początku przyzwyczajać je do obco brzmiących dźwięków. W ten sposób zyska ono umiejętność rozróżniania akcentów.

  • Jeśli nie jesteś pewien czy Twój poziom angielskiego jest wystarczający do tego, aby samemu uczyć swoją pociechę, zostaw nauczanie osobom wykształconym w tym kierunku. Łatwiej jest bowiem zacząć naukę od samego początku, niż wyzbyć się złych nawyków.

  • Należy zadbać o jak najbardziej zróżnicowane formy nauki.

  • Powinno się dobierać pomoce naukowe adekwatne do wieku dziecka – na samym początku warto postawić na kolorowe książeczki czy czasopisma dla najmłodszych.

  • Nie należy oczekiwać od dziecka natychmiastowych efektów i szybkiego opanowania języka obcego na wysokim poziomie. Nawet małe sukcesy powinny być celebrowane. Znajomość języka nie powinna być dla dziecka obowiązkiem, a przyjemnością.

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042