05 maja 2023

Koronacja Karola III – królewskie słówka, które warto znać

Już w sobotę 6 maja odbędą się uroczyste obchody koronacji nowego króla Wielkiej Brytanii, Karola III. Z tej szczególnej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek związanych z koronacją, a także słownictwo niezbędne do rozmowy o brytyjskiej monarchii. Zapraszamy do czytania!


Koronacja króla Karola III: to warto wiedzieć
Choć koronacja Karola III odbędzie się 9 miesięcy po śmierci jego poprzedniczki Elżbiety II, warto pamiętać, że Karol, zgodnie ze zwyczajem, został królem natychmiast po śmierci swojej matki. Sama koronacja, jak podaje pałac Buckingham, jest okazją do celebrowania, jak również uroczystością religijną.
Wiele wskazuje na to, że uroczystości, które odbędą się 6 maja od godziny 11:20, będą mieć skromniejszy przebieg niż te, które organizowane były dawniej. Nic w tym dziwnego: pamiętajmy, że ostatnia koronacja w Wielkiej Brytanii miała miejsce 70 lat temu! Wraz z biegiem czasu brytyjska monarchia uległa unowocześnieniu, a wiele z zasad i zwyczajów zostało znacznie złagodzonych.
Oprócz Karola, w najbliższą sobotę korowana zostanie również jego małżonka, Kamila. Inaczej było w przypadku Elżbiety II – należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii mężczyzna, który poślubi królową, nie może być nazywany królem. To odpowiedź na bardzo często zadawane pytanie: „dlaczego Filip nie został królem?”.
Wielkie zaciekawienie budzi również kwestia insygniów królewskich. Wiele osób po raz pierwszy raz w życiu będzie miało okazję zobaczyć legendarną koronę św. Edwarda (jest stosowana wyłącznie podczas koronacji), płaszcz koronacyjny, zbroję, stułę, rękawicę, pierścień, królewskie jabłko oraz berło. Jako ciekawostkę podamy, że Karol III nie zasiądzie na tronie koronacyjnym swojej matki, ale tym, który został wykonany z okazji koronacji jego dziadka, Jerzego VI.

15 angielskich słów i zwrotów związanych z monarchią
Z tej wyjątkowej okazji, jaką jest koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii, jeszcze zanim usłyszymy „God, save the King!”, warto poszerzyć swoje słownictwo. Zapewniamy, że oglądając uroczyste obchody tego dnia w telewizji, usłyszysz niejedno z poniższych słów:

 1. King – król

 2. Queen - królowa

 3. Monarchy – monarchia

 4. Coronation - koronacja

 5. Palace – pałac

 6. Scepter – berło

 7. Robes – szaty królewskie

 8. Throne – tron

 9. Ceremony - ceremonia

 10. The crown, the Crown - korona (król lub królowa), rząd kraju, któremu przewodniczy król lub królowa

 11. Your Majesty - Wasza Królewska Mość (kierowane tylko do króla i królowej)

 12. Your Royal Highness – Wasza Królewska Wysokość (kierowane do dystyngowanych członków rodziny)

 13. Curtsy/curtsey – dygnięcie

 14. Bend the knee - przyklękać

 15. Buck House - pałac Buckingham


Seriale i filmy o monarchii, z których warto się uczyć
Nasza szkoła językowa w Bytomiu zawsze zachęca uczniów do tego, by szlifować język wieloma metodami. Oglądanie filmów i seriali to jedna z nich! Jeśli chcesz poznać więcej słów i zwrotów związanych z brytyjską monarchią również poza lekcjami, zachęcamy do obejrzenia następujących produkcji:

 1. The Crown – serial z 2016 roku
 2. Nasza królowa Elżbieta – film z 2013 roku
 3. Elisabeth – film z 1998 roku (poświęcony Elżbiecie I)
 4. Księżniczka Diana – film z 2022 roku
 5. Wiktoria – serial z 2016 roku

 

Jak efektywnie uczyć się, oglądając film lub serial?

 • Przede wszystkim zrezygnuj z funkcji lektora. Wybieraj filmy z napisami, co znacznie ułatwi Ci osłuchanie się z językiem.
 • Od czasu do czasu, nawet jeśli uważasz, że Twój angielski nie jest perfekcyjny, warto zrezygnować z jakiegokolwiek tłumaczenia. Będziesz zdziwiony, jak wiele potrafisz zrozumieć!
 • Podczas seansu zapisuj słowa, których dotąd nie znałeś, a następnie samodzielnie je przetłumacz.

 

Szkoła językowa Bytom – jesteśmy na bieżąco!
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł poszerzył Twoją wiedzę związaną z brytyjską monarchią oraz wzbogacił słownictwo lub pozwolił na szybką powtórkę. Serdecznie zapraszamy do zapisów na nasze kursy językowe, podczas których dowiesz się wielu
ciekawych informacji na temat kultury Wielkiej Brytanii.

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042