07 marca 2022

Jak wykorzystać wakacje na naukę języka obcego?

Dla jednych wakacje są czasem wypoczynku, dla innych stanowią motywację do próbowania nowych rzeczy. Jak najefektywniej wykorzystać ten okres do nauki języka obcego?

 

Połącz przyjemne z pożytecznym

Istnieje wiele sposobów na rozwijanie swoich kompetencji językowych, a sporo z nich może się okazać czystą przyjemnością.

 

Czytanie książek obcojęzycznych

Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które lubią literaturę obcą. Czytając można poszerzyć swoje słownictwo, a także zapoznać się ze sposobem prawidłowego formułowania zdań. Na początek warto zacząć od książek dla dzieci i młodzieży lub tych, które zna się w języku ojczystym. Można zaopatrzyć się w powieści dwujęzyczne, ze słownikiem, gdzie trudne słówka są wypisane i przetłumaczone na marginesie. Dobrze sprawdzą się także audiobooki.

 

Fiszki

Nauka za pomocą fiszek jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż zwykłe zapamiętywanie słówek z listy. Na każdej karcie po jednej stronie widnieje wyraz w języku obcym, a po drugiej tłumaczenie. Najprostszym sposobem na przyswajanie wiedzy z fiszek jest odkrywanie po kolei każdego pojęcia. Jeśli będziesz wiedział co znaczy, odłóż kartę na osobny stos, a gdy odpowiesz źle, włóż ją z powrotem do talii. Z tej metody możesz korzystać w każdej wolnej chwili, nawet podczas jazdy autobusem. Innym pomysłem jest wykorzystanie fiszek do nauki grupowej, organizując np. quiz wiedzy z nagrodami.

 

Filmy i seriale

Oglądanie filmów i seriali to ogromna przyjemność, która może być przy okazji pożyteczna. Bez problemu można połączyć to z nauką, włączając napisy w języku oryginalnym. Dużo treści edukacyjnych, opartych na znanych produkcjach, odnajdziesz na YouTube, na kanałach typu “Learn English With TV Series”. 

 

Gry planszowe

Wakacje to czas relaksu i wyjazdów. Pogoda jednak nie zawsze dopisuje. Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką kilka gier, które umilą deszczowe, zimne dni w gronie rodziny i przyjaciół. Polską wersję można zastąpić obcojęzyczną. Dobrym pomysłem są scrabble, gdzie kostki można układać w słowa angielskie, niemieckie czy hiszpańskie.

 

Wyjazd za granicę

Na początku można mieć pewne obawy, ale warto się przełamać. Nie stanie się nic złego jeśli popełnisz kilka błędów podczas wypowiedzi.

 

Rozmowa ze znajomymi

Nie każdy ma możliwość wyjazdu za granicę. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby rozmawiać, np. po angielsku ze swoimi przyjaciółmi w trakcie spotkań. Jeśli ich poziom również nie jest bardzo wysoki wspierajcie się nawzajem i szukajcie rozwiązań. Inną opcją jest skorzystanie z internetowych komunikatorów, gdzie można nawiązać kontakt z obcokrajowcami i  w taki sposób podszkolić język. 

 

Aplikacje do nauki języków obcych

Na rynku dostępnych jest mnóstwo aplikacji, bądź stron internetowych do nauki różnych języków obcych. Czas spędzany przed ekranem telefonu lub komputera warto częściowo przeznaczyć na skorzystanie z nich. Wystarczy już kilkanaście minut dziennie, aby zauważyć po pewnym czasie postępy.

 

Kurs wakacyjny lub obóz

Wakacje to idealny moment aby zapisać się na kurs lub obóz językowy. Będzie to szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które same nie potrafią się zmotywować do nauki w czasie wolnym. W tym okresie można pozwolić sobie na bardziej intensywne szkolenie, gdyż ma się nieco mniej obowiązków niż w pozostałych miesiącach w roku.

 

Poświęć jeden dzień w tygodniu na naukę

Świetnym pomysłem jest wyznaczenie sobie jednego dnia w tygodniu na szlifowanie umiejętności. Przykładowo ucząc się języka angielskiego, zacznij dzień od typowej nauki z podręczników. Następnie dla rozluźnienia obejrzyj odcinek serialu w tym języku, umów się ze znajomymi na kawę i rozmawiajcie tylko po angielsku. Wieczorem możesz zorganizować spotkanie z większą grupą osób. 

 

Dlaczego nie warto przerywać nauki języka w wakacje?

Wakacyjna przerwa nie sprawi, że całkowicie zapomnisz to, czego nauczyłeś się do tej pory, ale Twoje umiejętności nie będą się rozwijać i staniesz w miejscu. Brak stałego kontaktu z językiem obcym może także poskutkować pojawieniem blokady i strachu przed używaniem go. Zasób słów to jedno, jednak ich praktycznie wykorzystanie to zupełnie odmienna kwestia. Dobrze by było, aby wakacje nie były zupełnie wolne od nauki, jeśli naprawdę zależy Ci na osiągnięciu wysokiego poziomu – istotna jest wytrwałość i systematyczność.

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042