18 marca 2022

Jak uczyć dziecko języka obcego przez zabawę?

Naukę języka obcego warto zacząć już od najmłodszych lat. Taka umiejętność poszerza horyzonty i daje mnóstwo możliwości w dorosłym życiu. Zachęcenia dziecka może jednak nie być takie łatwe, dlatego warto postawić na naukę poprzez zabawę. Taka forma jest bardzo efektywna, a do tego przyjemna.

 

8 pomysłów na proste, przyjemne aktywności w języku obcym

Nauka języka poprzez zabawę może przynieść zaskakujące efekty. Proces ten nie będzie kojarzył się dziecku z przykrym obowiązkiem, a z czymś bardzo przyjemnym. Jeśli chcesz je zachęcić do kształcenia się w tym zakresie, skorzystaj z poniższych sposobów.

 

1. Wspólne oglądanie bajek

Niemal wszystkie dzieci uwielbiają oglądać bajki. Większość ma swoje ulubione produkcje. Wykorzystaj to i pozwól, aby znani bohaterowie pomogli maluchowi zanurzyć się w świecie wybranego języka obcego. Wspólne oglądanie „Psiego Patrolu” czy „Świnki Peppy” w wersji obcojęzycznej to świetny sposób na naukę wychwytywania znaczenia poszczególnych słów z kontekstu. Starszym dzieciom można dodatkowo włączyć napisy w języku obcym, dzięki czemu od razu będą przyswajać sobie pisownię poszczególnych wyrazów.

 

2. Czytanie obcojęzycznych książek

Zachęcanie dziecka do sięgania po książki nie tylko świetnie rozwija wyobraźnie, poszerza słownictwo czy pobudza ciekawość, ale może być także dobrym rozwiązaniem, aby pokazać mu, że nauka może być przyjemna. Podobnie jak w przypadku bajek, postaw na ulubione historie malucha, ale w wersji obcojęzycznej. Książkę należy dostosować do poziomu rozwoju dziecka, zaczynając od bardzo prostych tekstów.

 

3. Wierszyki i piosenki

Zabawne i rytmiczne wierszyki oraz rymowanki szybko zapadają w pamięć, więc warto wykorzystać je w nauce języka obcego. Równie dobrym sposobem będzie wspólne śpiewanie piosenek. To aktywność bardzo integrująca, a do tego stanowiąca świetną metodę na przyswojenie nowego słownictwa i doskonalenie wymowy. Warto pomyśleć o zorganizowaniu domowego karaoke w języku obcym.

 

4. Rozmowy w języku obcym

Chcąc pokazać dziecku, że język obcy to praktyczne narzędzie, dobrze jest czasami zwracać się do niego używając obcojęzycznych zwrotów. Takie komunikaty możesz kierować do niego podczas wspólnej zabawy, na przykład budowania domku z klocków i pieczenia ciasteczek.

 

5. Jeden dzień z językiem obcym

Jeśli chcesz nieco zintensyfikować naukę języka swojego dziecka, warto wprowadzić zabawę polegającą na nakazie używania go przez cały dzień, na przykład w każdy poniedziałek rozmawiacie tylko używając zwrotów obcojęzycznych. Rodzice, którzy nie posiadają odpowiednich umiejętności mogą nieco zmienić te zasady i ten dzień przeznaczyć na wspólną naukę. Takie praktyki sprawią, że język obcy stanie się dla dziecka narzędziem do komunikacji w codziennych sytuacjach.

 

6. Gra „Kim jestem?”

To bardzo przyjemna, a do tego łatwa do przygotowania gra. Wystarczy wyposażyć się w karteczki samoprzylepne i długopis. Na papierze należy napisać nazwę jakiegoś przedmiotu lub narysować go. Następnie kartkę trzeba umieścić na czole osoby, której zadaniem jest odgadnięcie co się na niej znajduje. Grę można dostosować do wieku oraz poziomu znajomości języka każdego dziecka. Grając z najmłodszymi dobrze jest wybrać słowa z wcześniej ustalonej puli. Wraz z poszerzaniem się umiejętności malucha można ją urozmaicać.

 

7. Głuchy telefon

Zabawa znana chyba każdemu, pozwalająca na integrację wszystkich członków rodziny. Zasady są bardzo proste – pierwsza osoba wymyśla słowo w danym języku i szepcze je do ucha kolejnej. Ostatni uczestnik gry mówi na głos to, co udało mu się usłyszeć. To bardzo dobry sposób na naukę nowych wyrazów, a nawet całych zwrotów.

 

8. Kalambury

Kolejną świetną zabawą są kalambury. Dzieci mogą wykazać się pomysłowością i rozwijać swoje umiejętności artystyczne, a przy tym poszerzać swoje kompetencje językowe. Gra polega na zgadywaniu słów przedstawionych za pomocą rysunku.

 

Sposobów na naukę języka angielskiego poprzez zabawę jest mnóstwo. Sprawdzą się powszechne metody, jak czytanie książek czy oglądanie bajek, ale rodzic może także wykazać się własną inicjatywą - wystarczy przekształcić ulubioną aktywność swojego dziecka w wersję obcojęzyczną.

 

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042