Umiejętność posługiwania się jednym lub wieloma językami obcymi daje mnóstwo możliwości zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Aby nauka przebiegała sprawnie, przyjemnie i dawała zadowalające efekty, warto stosować się do 8 zasad, z którymi możesz zapoznać się czytając nasz artykuł.
Nauka języka obcego przebiega nieco inaczej niż ojczystego, z którym ma się do czynienia na co dzień. Aby opanować go w pełni, na poziomie zaawansowanym należy postawić na systematyczność. Nie wystarczy pilna nauka przez dwa lata. Nieużywany regularnie język po jakimś czasie zostanie zapomniany, a Twój wysiłek pójdzie na marne. Najlepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się nim na co dzień, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, powinieneś regularnie odnawiać swoją wiedzę i dbać o to, aby nie zapomnieć tego, czego do tej pory się nauczyłeś.
Wiele słów w danym języku ma kilka znaczeń. Osoby uczące się bardzo często chcą zapamiętać każde z nich. Taka metoda może jednak zniechęcać do dalszej nauki. Na samym początku dobrze jest przyswajać sobie jedno znaczenie dla poszczególnego wyrazu. Z czasem można zaznajamiać się z pozostałymi tłumaczeniami. W taki sposób Twoja pamięć nie zostanie zbytnio obciążona na pierwszym etapie edukacji, dzięki czemu nie stracisz motywacji.
Lepiej jest postawić na codzienne, ale krótsze sesje nauki języka obcego, niż na dłuższe lekcje dwa razy w tygodniu. Stosując takie rozwiązanie łatwiej utrzymać motywację i efektywniej przyswajać nową wiedzę. Wprowadzanie dużych zmian od czasu do czasu, daje gorsze efekty niż drobne, codzienne ulepszenia, co jest spowodowane działaniem mechanizmu reakcji obronnych mózgu człowieka. Ucząc się każdego dnia po kilkanaście minut, zmniejsza się ryzyko porzucenia nauki języka.
Swoją przygodę z językiem obcym warto zacząć od nauki słów, które są najczęściej używane. Mając solidne podstawy można wokół niż poszerzać wiedzę. Niektóre osoby uczą się języka w jakimś konkretnym celu, np. do pracy. W związku z tym zdarza się, że znają słownictwo zaawansowane, branżowe, ale nie potrafią skonstruować najprostszych zdań. Podobno w każdym języku istnieje pula 100 słów, dzięki którym można sformułować 50% komunikatów, a z pewnością jest tak z angielskim.
Zapoznając się z nowym słowem, warto od razu nauczyć się jak go używać. W przypadku wyrazów o wielu znaczeniach, bez odpowiedniego kontekstu bardzo łatwo można stosować je błędnie. Dobrym sposobem jest także nauka pełnych fraz, które np. ze względu na inną konstrukcję ciężko przetłumaczyć poprawnie na język polski. Niektóre obcojęzyczne wyrażenia nie posiadają także dosłownych polskich odpowiedników.
Sama nauka słówek nie wystarczy, aby przyswoić obcy język i umieć się nim posługiwać. Mówienie należy ćwiczyć. Możesz rozmawiać z ludźmi ze swojego otoczenia, ale także ze samym sobą. Komentuj to, co się dzieje wokół Ciebie w nowym języku – opisuj to, co widzisz za oknem lub nazywaj czynności, które wykonujesz w danym momencie. Warto wykorzystać każdą okazję, a szybko zauważysz jak zwiększa się poziom Twojej biegłości językowej.
Zapisywanie sobie nowych słów czy wyrażeń sprawi, że szybciej je zapamiętasz. Warto robić to ręcznie, a nie przy użyciu komputera, gdyż urządzenie wiele czynności wykonuje za człowieka. W wyniku tego samodzielne napisanie jakiegoś słowa na kartce może sprawiać pewien problem – nagle okazuje się, że nie do końca wiesz jaki jest poprawny zapis i mylisz litery. Każdy nowy wyraz warto więc zapisywać sobie po kilka, a nawet kilkanaście razy, aby później proces ten nie przysparzał problemów.
Oczywistym jest, że w początkowej fazie nauki nowego języka będziesz popełniać sporo błędów. Są osoby, które obawiają się co w takiej sytuacji powiedzą inni i pojawia się strach przed mówieniem oraz unikanie kontaktów z obcokrajowcami. Problem jednak istnieje tylko w głowie. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że nauka języka wymaga czasu, gdyż wielu z nich ma podobne doświadczenia.
Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone