06 marca 2024

Immersja językowa: co to takiego i czemu warto ją stosować?

Ślęczenie nad książkami przyprawia Cię o zawrót głowy? Nie potrafisz zapamiętać długiej listy słówek? Zatrzymaj się i odłóż wszystkie podręczniki i zeszyty ćwiczeń do języka obcego. Mamy dla Ciebie znacznie przyjemniejszą metodę nauki, jaką jest
immersja. Dzięki niej nareszcie zaczniesz mówić w języku obcym bez stresu i obaw.

 

Czym jest immersja językowa?
W dużym skrócie immersja językowa (ang. immersion – zanurzenie) to technika komunikacji w wybranym języku, która stosowana jest w trybie ciągłym. Sytuacją, w której immersja zachodzi w naturalny sposób, jest na przykład wyjazd za granicę, gdzie jesteś otoczony obcym dla siebie językiem z każdej strony – poprzez głosy, reklamy, muzykę.
Immersja językowa od dawna uznawana jest za jedną z lepszych metod nauki. Dlaczego?  Odpowiedź jest prosta – ponieważ pozwala przyswajać wiedzę w sposób niesamowicie naturalny, dokładnie tak, jak języka uczą się niemowlęta. Immersja polega na słuchaniu, patrzeniu, mówieniu, słowem – poznawaniu języka wieloma zmysłami. Kiedy jesteś zmuszony funkcjonować w obcych realiach językowych, Twój mózg zaczyna myśleć całkowicie inaczej. Dzięki immersji nie będziesz tłumaczyć słówek z polskiego na angielski – będziesz myśleć w obcym języku automatycznie. To jak, spróbujesz?

 

Czy immersja wspomaga naukę języka?
Oczywiście, że tak! Jeśli dotychczasowe metody nie zdały u Ciebie egzaminu, immersja może okazać się doskonałym wyjściem. Wiele osób ma trudność z nauką poprzez rozwiązywanie ćwiczeń i „wkuwanie” słówek. Wiemy doskonale, że dla niejednego ucznia taki sposób nauki jest zwyczajnie monotonny. Immersja jest nieco nieprzewidywalna, wymaga ciągłej uwagi i to dlatego zwykle wyróżnia się większą skutecznością niż konwencjonalne metody nauki. Dzięki immersji zapamiętasz struktury gramatyczne, słówka, zwroty w sposób naturalny. Dzieje się tak dlatego, że podczas słuchania, czy rozmów nie są one wyrwane z kontekstu.
Immersja językowa polecana jest w szczególności dzieciom, które szybko nudzą się tradycyjnymi metodami nauki. Wszelkiego rodzaju rozmówki, gry, oglądanie bajek w 
obcym języku czy nauka piosenek to przykłady, które warto wykorzystać w trakcie
zanurzenia w języku.

 

Jak stosować immersję na co dzień?
Najprostszym sposobem na zanurzenie się w języku jest dłuższy wyjazd za granicę, gdzie będziesz musiał radzić sobie z językiem w codziennych sytuacjach. Rozmowa w sklepie, zamówienie taksówki, rezerwacja pokoju w hotelu – wszystko to pozwoli przestawić Twój mózg na myślenie w obcym języku. Wakacje, wyjazd służbowy za granicę lub obóz językowy będą tu zatem jak najbardziej wskazane.
Oczywiście, spontaniczny wyjazd nie zawsze jest możliwy. W takiej sytuacji możesz po prostu otaczać się językiem obcym na co dzień. Słuchaj obcojęzycznych utworów, oglądaj filmy i seriale, czytaj zagraniczne książki i artykuły. Jeśli znasz kogoś, kto dobrze
komunikuje się w wybranym przez Ciebie języku, prowadź z nim luźne konwersacje.
Dobrym sposobem na skorzystanie z zalet immersji będzie także intensywny kurs języka obcego. W naszej szkole językowej w Bytomiu stawiamy na szkolenie uczniów nowoczesnymi metodami, w tym również immersją. U nas od przekroczenia progu klasy
będziesz mówić w języku obcym – nie ma zmiłuj! Dzięki zanurzeniu w języku nasi uczniowie uzyskują błyskawiczne efekty i stają się pewniejsi siebie. Możesz być pewien, że już po kilku dniach stosowania immersji zauważysz istotny postęp w swoich umiejętnościach językowych.

 

Szkoła językowa Bytom – z nami zanurzysz się w języku!
Immersja, czyli zanurzenie w języku pozwoli Ci nauczyć się języka szybko i naturalnie. Zachęcamy, byś spróbował jej jeszcze dziś: możesz zrobić to w zaciszu własnego domu. Wiemy jednak, że wiele osób potrzebuje motywacji do nauki w postaci wsparcia grupy lub profesjonalnego lektora. Pamiętaj więc, że nasze kursy językowe w Bytomiu opierają się między innymi o zanurzenie w języku, co pozwala uczniom What If opanowywać umiejętności szybciej i przyjemniej. Zapraszamy do zapisów!

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042