14 kwietnia 2024

Dwujęzyczność: jak wpływa na rozwój dziecka?

Współczesny otwarty świat sprzyja tworzeniu rodzin pomiędzy obywatelami różnych krajów. Gdy w takim związku pojawia się dziecko, często powstaje dylemat: w jakim języku powinien mówić maluch? Odpowiadamy: najlepiej w dwóch! Dwujęzyczność wpływa pozytywnie na rozwój dzieci, dlatego warto wykorzystać naturalne uwarunkowania panujące w „mieszanym” domu. Sprawdź porady naszych specjalistów ze szkoły językowej w Bytomiu i dowiedz się, jak skutecznie wychowywać malca w dwóch językach.

Wychowanie dwujęzyczne: zalety

Twoje dziecko wychowuje się w rodzinie dwujęzycznej? To fantastyczna wiadomość – nie od dziś wiadomo, że kontakt z więcej niż jednym językiem od najmłodszych lat wpływa doskonale na rozwój różnych cech i umiejętności małego człowieka. Wychowanie dwujęzyczne zapewni dziecku m.in.:

  • Rozbudowę wyobraźni,
  • Poprawę posługiwania się językiem,
  • Usprawnienie umiejętności logicznego myślenia,
  • Łatwiejszy start w przyszłość,
  • Umiejętność porozumiewania się za granicą,
  • Lepsze zrozumienie różnic kulturowych pomiędzy rodzicami.

Okazuje się, że dziecko rozpoznaje języki, którymi mówią jego rodzice już od najwcześniejszych chwil życia. Maluch uczy się nie tylko słów, ale i melodii języka, co w przyszłości pozwoli mu na właściwe stosowanie akcentu. Jeśli więc Twój partner jest obcokrajowcem, warto wykorzystać potencjał ten sytuacji i spróbować wychowywać dziecko w dwóch językach jednocześnie. Choć może wydawać się to bardzo trudne, w rzeczywistości najczęściej przychodzi bez większego wysiłku i całkowicie naturalnie!

Trudności w przyswajaniu języka

Nie jest tajemnicą, że nauka języków jest o wiele łatwiejsza w wieku dziecięcym niż dorosłym. Umysł dziecka jest zdecydowanie bardziej „plastyczny”, co ułatwia mu przyjmowanie nowych informacji. Należy jednak pamiętać, że biegłe porozumiewanie się w dwóch językach jednocześnie nie zawsze okaże się dla malucha łatwym orzechem do zgryzienia. Zauważa się również częste opóźnienie procesu mówienia u dzieci, które wychowują się w wielojęzycznych domach. Jest to naturalna sytuacja, którą nie trzeba się przejmować; maluch często musi znaleźć własny system na komunikację w tych niełatwych warunkach.

Dziecko wychowujące się w rodzinie dwujęzycznej instynktownie chętniej będzie posługiwało się językiem dla niego prostszym i bardziej przystępnym. Często można zauważyć to na przykład w rodzinach polsko-angielskich, gdzie to język polski okazuje się tym trudniejszym do opanowania. Należy pamiętać także, że  prędzej czy później w każdym takim przypadku któryś z języków będzie dominował nad drugim; dziecko będzie spotykało się z nim w przewadze w przedszkolu, szkole czy na podwórku.

Nie oznacza to jednak, że nauczenie dziecka dwóch języków musi być trudne!

  • Większość specjalistów zaleca, by każdy z rodziców zwracał się do dziecka tylko i wyłącznie w swoim języku. Ułatwi to dziecku „przestawianie się” z jednego języka na drugi.
  • W rozmowach z maluchem warto zadbać o prawidłową wymowę.
  • Oprócz samego języka, warto uwrażliwiać dziecko na aspekty kulturowe związane z językiem.
  • Stosuj „zanurzenie się” w języku – tłumacz, nazywaj, pokazuj.

Polecanymi metodami, dzięki którym dziecko przyswoi każdy język są również czytanie książeczek, oglądanie programów i bajek czy zapewnienie dziecku regularnego kontaktu z zagraniczną rodziną. Niektórzy rodzice decydują się także na zapisanie malucha do szkoły językowej realizującej program „słabszego” rodzinnego języka, dzięki czemu maluch może w szybkim tempie uczyć się go i podtrzymywać z nim kontakt nawet jeśli na co dzień nie jest on szczególnie intensywny.

 

Skuteczna nauka języka w rodzinie dwujęzycznej

Nasze wieloletnie doświadczenie tylko potwierdza, że przyswajanie języka od wczesnych lat daje najlepsze efekty. W naszej szkole językowej w Bytomiu oferujemy kursy angielskiego już dla dzieci w wieku 3-5 lat. Twój maluch nie musi wychowywać się w wielojęzycznej rodzinie, by biegle władać obcą mową. Nie zwlekaj i już dziś zapytaj o możliwość zapisu swojej pociechy!

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042