20 czerwca 2022

Dlaczego warto oglądać filmy po angielsku?

Sposobów na naukę języka angielskiego jest wiele. Niektórzy preferują tradycyjne przyswajanie wiedzy z książek, niektórzy ćwiczą poprzez rozmowę z innymi, a jeszcze inni starają się łączyć przyjemne z pożytecznym, więc decydują się na oglądanie obcojęzycznych filmów. Ostatnia z tych metod być może nie wystarczy, aby perfekcyjnie opanować język angielski, jednak z pewnością będzie świetnym dopełnieniem całego procesu nauki. Jak to działa i jak najskuteczniej uczyć się za pomocą filmów      i seriali?

 

Produkcje z napisami czy bez?

Zaczynając swoją przygodę z oglądaniem obcojęzycznych filmów, staje się przed wyborem konkretnego sposobu. Można oglądać je z lektorem, z polskimi lub angielskimi napisami lub bez jakiejkolwiek pomocy, w języku oryginalnym. Oglądanie angielskich produkcji bez żadnych napisów jest z pewnością jednym z celów każdego, kto uczy się tego języka. Nie należy się zrażać na samym początku, gdyż nawet osoby dobrze znające angielski mogą mieć z tym problemy na samym początku. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie włączenie oryginalnych napisów, dzięki którym będzie można przeczytać kwestie, których się nie dosłyszało lub nie zrozumiało. Niekiedy całe zdanie także może być dla Ciebie niejasne. Wystarczy jednak znajomość choćby jednego słowa, dzięki któremu pojmiesz kontekst wypowiedzi. Poza tym film można w każdej chwili zatrzymać, co pozwoli Ci na przetłumaczenie niezrozumiałych zdań.

Samo oglądanie i czytanie napisów nie jest jednak wystarczające. Należy bardzo się skupić, aby móc osłuchać się z językiem,        a więc postaraj się nie patrzeć cały czas na dół ekranu, gdzie wyświetlane są kwestie mówione przez postaci.

Można także próbować oglądać filmy i seriale z polskimi napisami, jednak to rozwiązanie jest zdecydowanie mniej efektywne, gdyż Twój wzrok będzie częściej kierował się na dół ekranu.

 

Zalety nauki języka obcego z filmów

Najlepiej zdecydować się na produkcje, w których występują native speakerzy, aby mieć pewność, że kwestie mówione po angielsku są w stu procentach dopracowane i wymawiane poprawnie. Nauka poprzez oglądanie filmów i seriali, oprócz przyjemnie spędzonego czasu, ma także inne zalety.

  1. Rozumienie ze słuchu – im częściej słuchasz języka angielskiego, tym z czasem łatwiej będzie Ci go zrozumieć, nie tylko podczas oglądania filmów, ale także w trakcie zwykłej rozmowy, słuchania radia czy wykonywania ćwiczeń na zajęciach szkolnych. Po oswojeniu się z językiem w dobrym stopniu będziesz w stanie między dowolnymi produkcjami – nie tylko amerykańskimi czy brytyjskimi, ale także pochodzącymi z innych zakątków świata, aby zapoznać się z nowymi akcentami.
  2. Nauka słownictwa potocznego – w filmach i serialach często można usłyszeć zwroty, których raczej nie nauczysz się na żadnym kursie. Dotyczy to głównie slangu i wyrażeń charakterystycznych dla konkretnego regionu czy społeczności.
  3. Poprawa wymowy – ludzie starają się naśladować sposób wymowy osób, z którymi mają do czynienia na co dzień. Ten sam mechanizm można zaobserwować w związku z oglądaniem obcojęzycznych filmów i seriali.
  4. Rozumienie z kontekstu – opanowanie pełnego słownictwa w jakimkolwiek języku jest bardzo trudne. Aby porozumiewać się po angielsku nie trzeba znać każdego wyrazu. Oglądanie filmów i seriali da Ci umiejętność rozumienia sensu wypowiedzi, nawet jeśli znaczenie jakiegoś wyrażenia nie jest Ci znane. Odgadniesz je łącząc posiadaną już wiedzę z tym, co słyszysz            i widzisz na ekranie.
  5. Myślenie po angielsku – dzięki regularnemu obcowaniu z językiem obcym będziesz w stanie z czasem wyeliminować polski ze swojego myślenia, kiedy będziesz komunikować się po angielsku. Płynne mówienie nie będzie bowiem możliwe, jeśli cały czas będziesz formułować swoje wypowiedzi po polsku, a dopiero później przekładać się na inny język.
  6. Poznanie kultury, zwyczajów i zachowań w krajach anglojęzycznych – oglądanie filmów może także przynieść korzyści w postaci poznania innych kultur, co jest niezwykle przydatne podczas podróży do obcych krajów. Aby uniknąć niechcianych wpadek, warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat obyczajów i zachowań innych ludzi. Dodatkowo gry słowne czy inne aspekty języka nacechowane kulturowo nie będą już dla Ciebie wyzwaniem.

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042