23 listopada 2023

Black Friday 2023: skąd właściwie wziął się Czarny Piątek?

Black Friday, czyli wielkie święto zakupowych okazji opanowało już cały świat. Ostatni piątek listopada to idealny moment na zakup czegoś, na co do tej pory  trochę szkoda było Ci pieniędzy. A może to dobra pora, by zacząć zakupy przedświąteczne? Bez względu na to, jak podchodzisz do Czarnego Piątku, warto wiedzieć, skąd wzięła się ta osobliwa tradycja. Eksperci naszej szkoły językowej w Bytomiu wyjaśniają, czym właściwie jest Black Friday.
 

Czym jest Black Friday?
Black Friday, czyli Czarny Piątek, dzień wielkich promocji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Rokrocznie przypada na ostatni piątek listopada, tuż po Świecie Dziękczynienia. Black Friday ma swoje korzenie w USA, jednak dziś celebrowany jest
praktycznie na całym świecie, również w Polsce. Dla wielu osób to okazja do zakupu dawno obserwowanych produktów, ale także prezentów świątecznych w świetnych cenach.

 

Skąd wziął się Black Friday w USA?
Geneza Czarnego Piątku jest bardzo ciekawa. Ma on swoje początki w połowie XX wieku, kiedy to w okolicach Święta Dziękczynienia sklepy obwieszczały różne atrakcyjne promocje. Rabaty oferowały przede wszystkim sklepy znajdujące się na trasach, którymi przebiegały uroczyste marsze obywatelskie. Wkrótce Czarny Piątek stał się zupełnie autonomicznym „świętem”.
Od kilku lat z Czarnym Piątkiem wiąże się Cyfrowy Poniedziałek, czyli Cyber Monday. To pierwszy poniedziałek grudnia, w którym wyprzedaże realizowane są w sklepach internetowych.

 

Dlaczego właśnie czarny piątek?
Nazwa amerykańskiego święta promocji prawdopodobnie ma związek z zamieszkami, które zdarzały się w tym czasie w sklepach już w latach 60. Podobno filadelfijscy policjanci mieli tak określić ten dzień na skutek serii sklepowych awantur w mieście. Mówi się również, że nazwa Black Friday wzięła się po prostu od koloru atramentu, którym niegdyś sklepy notowały zyski. Czarny kolor służył to oznaczania zysków, czerwony – do strat.

Black Friday 2023: kiedy przypada?
W tym roku Black Friday przypada dokładnie 24 listopada, a więc lada moment. To dobra pora, by zacząć się rozglądać za zakupowymi łupami. Black Friday to świetny moment na zakup drogiego sprzętu – komputera, smartfona czy telewizora. Zgodnie z badaniami, to właśnie sprzęty RTV w tym czasie podlegają najbardziej atrakcyjnym zniżkom.

 

Słówka związane z wyprzedażami, które warto znać
Pora na słówka i wyrażenia, które mogą przydać Ci się podczas zakupów on-line oraz stacjonarnych w krajach anglojęzycznych. Te 30 pozycji warto dobrze zapamiętać!

 1. Black Friday – Czarny Piątek
 2. Obniżka - Discount
 3. Okazja - Bargain
 4. Promocja - Promotion
 5. Oferta specjalna - Special offer
 6. Wyprzedaż - Sale
 7. Wyprzedaż sezonowa - Seasonal sale
 8. Ostatnia szansa - Last chance
 9. Wallet - Portfel
 10. Wyprzedaż końcowa - Final sale
 11. Cena obniżona - Price reduction
 12. Promocyjna cena - Promotional price
 13. Rabat - Rebate
 14. Nowa cena - New price
 15. Kup teraz, zapłać mniej - Buy now, pay less
 16. Zniżka procentowa - Percentage off
 17. Kupon rabatowy - Discount coupon
 18. Darmowa dostawa - Free shipping
 19. Specjalna oferta dla stałych klientów - Special offer for loyal customers
 20. Przecena - Markdown
 21. Kup jeden, drugi za darmo - Buy one, get one free (BOGO)
 22. Wyprzedaż flash - Flash sale
 23. Taniej tylko dziś - Today only sale
 24. Limitowana oferta - Limited-time offer
 25. Cena specjalna - Special price
 26. Superokazja - Super deal
 27. Wyprzedaż weekendowa - Weekend sale
 28. Wyprzedaż online - Online sale
 29. Zwrot pieniędzy – Money-back
 30. Cyber Monday – Cyfrowy poniedziałek (jest to poniedziałek po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, kiedy sklepy internetowe oferują atrakcyjne promocje).

 

Szkoła językowa Bytom: rób zakupy w każdym języku!
Niezależnie od tego, czy zamierzasz zrobić zakupy w Czarny Piątek, warto wiedzieć, skąd się wziął i dlaczego cały świat w ostatni weekend listopada szaleje podczas zakupów. Pamiętaj też, że w naszej szkole językowej w Bytomiu nauczysz się słownictwa, które pomoże Ci nie tylko w formalnych, ale i codziennych sytuacjach – również na zakupach!

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042