03 marca 2022

5 błędów w próbowaniu nauki języka obcego

Od dłuższego czasu uczysz się języka obcego i nie widzisz zbyt dużych postępów? Być może popełniasz jeden z najczęstszych błędów. Czasami niewielka zmiana nawyków czy podejścia pomaga osiągnąć widoczne rezultaty. Sprawdź czego należy unikać, aby szybko nauczyć się języka obcego.

 

Chęć rozumienia każdego słowa

Bogate słownictwo jest dużym atutem, jednak niezwykle trudne jest nauczenie się na pamięć każdego słowa istniejącego w danym języku. Jeśli pragniesz jedynie porozumiewać się z obcojęzycznymi ludźmi, a Twoim celem nie jest zostanie lingwistą nie ma takiej konieczności. Gdy słowo jest istotne dla całej wypowiedzi to oczywiście należy sprawdzić tłumaczenie. W wielu sytuacjach znaczenie nowego wyrazu można jednak wyciągnąć z kontekstu. Mając często styczność z językiem obcym na co dzień, wiele powtarzających się słów zapamiętasz w sposób naturalny. Sprawdzanie każdego wyrażenia w słowniku jest bardzo czasochłonne i frustrujące, co może odebrać Ci radość z nauki.

 

Zbyt duże przykładanie uwagi do gramatyki

Prawidłowe formułowanie zdań jest ważne, ale nie stanie się nic złego jeśli czasem się pomylisz. Zbyt duże skupianie się na poprawności gramatycznej może upośledzać zdolność swobodnego wypowiadania się. Przykładowo, jeśli mówiąc po angielsku cały czas zastanawiasz się, jaki czas i szyk zastosować, Twoja wypowiedź nie będzie naturalna i płynna. Skup się raczej na tym co chcesz przekazać, a nie na tym, czy jest to poprawne gramatycznie. Nawet native speakerzy popełniają mnóstwo błędów, zwłaszcza gdy mówią szybko. Małe potknięcia są naturalnym etapem nauki i z czasem będzie ich coraz mniej.

 

Brak systematyczności

W nauce języka obcego bardzo ważna jest systematyka. Przemyśl swoje możliwości i zastanów się,  ile czasu realnie jesteś w stanie przeznaczyć na naukę – może to być nawet jedna lub dwie dłuższe lekcje w tygodniu, bądź 15 minut dziennie. Kiedy już to ustalisz, staraj się tego trzymać.

 

Oczekiwanie szybkich rezultatów

Kolejnym błędem jest zbyt szybkie poddawanie się i przekonanie, że wystarczy niewiele czasu, aby nauczyć się posługiwać językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Niektórzy już po kilku lekcjach stwierdzają, że to nie dla nich i rezygnują. Osiągnięciu przyzwoitego poziomu wymaga kilku miesięcy, a zdobycie umiejętności zbliżonych do native speakerów to naprawdę długi proces. Najważniejsze jest, aby przetrwać początek, który jest najtrudniejszy – później robi się o wiele łatwiej i przyjemniej. Szybkość zauważenia pierwszych efektów zależy również od metody nauki. Podstawy można zbudować na kursie językowym. Następnie należy stopniowo włączać język obcy do codziennego życia, np. poprzez oglądanie filmów w oryginale czy czytanie książek.

Niektóre osoby mają także przekonanie, że nie posiadają zdolności językowych, gdyż po kilku lekcjach niczego tak naprawdę się nie nauczyły. Rzeczywiście niektórym nauka przychodzi łatwiej niż innym, ale to nie znaczy, że Ci drudzy nie są w stanie przyswoić wiedzy. Pozbądź się negatywnych przekonań i nie porównuj się z innymi.

 

Dosłowne tłumaczenia na język polski

Każdy język różni się od siebie nie tylko słownictwem, ale także szykiem zdań i innymi zasadami dotyczącymi konstruowania wypowiedzi. Ucząc się staraj się nie formułować sobie w głowie zdań po polsku, które będziesz próbował słowo po słowie przetłumaczyć. Na początku swojej drogi nie będziesz w stanie tworzyć w języku obcym tak sami długich i złożonych zdań. Twój poziom znajomości mowy ojczystej jest z pewnością o wiele bardziej zaawansowany. Poza tym może to prowadzić do powstawania niezrozumiałych i wręcz śmiesznych kalek językowych, np. „z góry dziękuję” tłumaczone jako „thank you from the mountain” (poprawna wersja brzmi „thank you in advance”).

Być może niektóre ze wskazanych błędów dotyczą właśnie Ciebie. Na szczęście z łatwością można je naprawić i w niedługim czasie zobaczyć znaczne postępy w przyswajaniu wiedzy.

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042