29 października 2023

10 ciekawostek o Halloween

Halloween, zaraz po Bożym Narodzeniu, to najhuczniej obchodzone święto w Stanach Zjednoczonych. Nam, Europejczykom, często kojarzy się ono jedynie z tradycją strasznych kostiumów oraz zbierania słodyczy. Warto jednak wiedzieć, że jego geneza jest bardzo stara i niezmiernie ciekawa. Nasi eksperci szkoły językowej w Bytomiu przygotowali 10 ciekawych faktów na temat Halloween. Idziemy o zakład, że Cię zaskoczą!


Halloween – skąd wzięło się to święto?
Halloween to święto wywodzące się z tradycji celtyckiej, spopularyzowane w USA przez Irlandczyków przybywających masowo do Stanów w połowie XIX wieku. Nazwa „Halloween” ma konotacje średniowieczne i oznacza „All Hallows” Eve lub All Hallows’ E’en”, czyli wigilię Wszystkich Świętych.

 

10 strrrasznie ciekawych faktów o Halloween

  1. Początki Halloween: Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, obchodzonego ponad 2000 lat temu. Samhain świętowano na przełomie października i listopada jako czas przejścia między sezonem letnim a zimowym. Wierzono, że w tym czasie zmarli mogą powracać na ziemię i nawiedzać bliskich.
  2. Jack-o'-lantern: Tradycja wycinania wydrążonych dyni i umieszczania w nich świec została spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych i jest znana jako „jack-o'-lantern”. Historia związana z tym zwyczajem mówi o Jacku, który oszukiwał diabła i nie został przyjęty ani do nieba, ani do piekła, co zmusiło go do wiecznej wędrówki z latarnią.
  3. Przygotowywanie strasznych kostiumów: Przebrania są kluczowym elementem Halloween. Tradycja kostiumów pochodzi od dawnych wierzeń, że w noc Halloween duchy i duchy mogą przebrać się za żywych, a ludzie, próbując ich zmylić, przebierali się za inne istoty.
  4. Cukierek albo psikus: Kolejną halloweenową tradycją jest chodzenie od drzwi do drzwi i proszenie o słodkości pod hasłem „cukierek albo psikus”. Gdy mieszkańcy nie uraczą gości słodyczami, ci mogą zrobić im złośliwy żart.
  5. Halloween na świecie: Halloween jest obchodzone nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu innych krajach. Ma to związek z ekspansją amerykańskiej kultury. Dzieci zbierające słodycze w przebraniach coraz częściej można spotkać także w Polsce.
  6. Legendy i baśnie: Wiele opowieści, legend i baśni związanych z Halloween jest pełnych duchów, wampirów, czarownic i innych nadprzyrodzonych istot. Jednym z najbardziej znanych bohaterów opowieści halloweenowych jest Drakula – najsłynniejszy wampir.
  7. Wampiry i wilkołaki: Wampiry i wilkołaki są dwiema z popularniejszych postaci związanych z Halloween. Są często przedstawiane jako straszne stwory, które budzą lęk, ale także fascynację. To właśnie te postaci stanowią najczęstsze inspiracje do tworzenia kostiumów.
  8. Pamięć o zmarłych: W niektórych kulturach wierzy się, że w Halloween dusze zmarłych mogą powrócić na ziemię, aby odwiedzić swoje rodziny. Dlatego wiele obrzędów skupia się na upamiętnianiu i czczeniu przodków.
  9. Wywoływanie duchów: Halloween to również czas, kiedy ludzie organizują seanse spirytystyczne i podejmują próby komunikacji z duchami. Dziś działania te uważane są za wywołującą dreszczyk zabawę, jednak warto wiedzieć, że w minionych stuleciach podchodzono do nich bardzo poważnie.
  10. Imprezy halloweenowe: Halloween to czas największej popularności filmów, programów telewizyjnych i imprez o tematyce horroru. W tę jedną noc w USA organizowane jest całe mnóstwo imprez tematycznych i nocnych maratonów filmowych.

 

Szkoła językowa Bytom – poznawaj amerykańską kulturę
Halloween w Polsce wciąż nie jest tak popularne, jak za oceanem. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na udział w przebieranych imprezach i spędzeniu ostatniego dnia października właśnie w ten sposób. W naszej szkole językowej w Bytomiu dbamy o przemycanie uczniom zagranicznym ciekawostek kulturowych, dlatego w tym okresie można spotkać się u nas z halloweenową atmosferą. Jeśli prócz języka chcesz uczyć się obcych zwyczajów, nauka w What If to najlepszy wybór!

 

Realizacja SPECTRUM MARKETING dla What If Szkoła językowa | 2022 | Wszystkie prawa zastrzeżone

KONTAKT

tel. +48 535 598 195

mail: kontakt@whatif.com.pl

ING: 17 1050 1230 1000 0092 2484 0042